Unifikacija sudskih portala na jedinstvenoj platformi

Dosadašnje stanje sudskih prezentacija na Internetu bilo je na vrlo nezadovoljavajućem nivou. Većina sudova imala je sajtove koji nisu ispunjavali osnovne standarde ni u pogledu sadržaja koji je na njima objavljivan, ni u izgledu i prilagođenosti prikaza na mobilnim uređajima, a ni u pogledu minimuma informatičke bezbednosti.

Takođe 12 sudova opšte nadležnosti uopšte nema svoju prezentaciju na Internetu (10 osnovnih sudova i čak 2 viša suda!), a dobar deo sudova uopšte nema adekvatno održavanje portala te ne može da obaveštava javnost o svom radu. Dosadašnja praksa da svaki sud ima svoj poseban sajt, sa posebnim cmsom, dizajnom, hostingom i održavanjem je katastrofalan. Takav koncept dovodi do visokih troškova izrade portala, njegovog održavanja i hostinga za koji sredstva izdvaja svaki sud ponaosob (troškovi mogu biti i mali ali kada se pomnože sa 162 sudske instance dolazi se do vrtoglavih troškova).

Pored vrlo visokih troškova, i kvalitet tih prezentacija je na vrlo niskom nivou. Za izradu sajtova u sudu ne postoje neophodna i vrlo specifična veb-dizajnerska znanja koja su potrebna što dovodi do problema čak i kada se neka firma angažuje da u potpunosti izradi portal. To dovodi do toga da je pristup građana pravdi lošiji nego što bi trebao da bude.

Zbog toga smo krenuli u posao unifikacije sudskih portala pre svega u izgledu, sadržaju ali i u pogledu korišćenja centralizovanog softverskog rešenja za sve sudske portale.

Dizajn portala koji će koristiti svi sudovi je sada popularni ”metro dizajn” u bojama srpske trobojke. Dizajn je pregledan, čist i sveden i kao takav omogućiće brže i lakše snalaženje posetiocima sudskih sajtova.

Osnovni cilj projekta je da se omogući bolji pristup građana pravdi kroz prilagođenost sudskog portala mobilnim i tablet uređajima, uz postavljanje adekvatnog sadržaja koji je bitan za građane i advokate (postoji cela analiza izrađena na tu temu). Takođe, napraviće se ogromne uštede imajući u vidu da se održavanje, hosting i dalji razvoj sudskih sajtova neće plaćati 162 puta već samo jednom. Kvalitet i bezbednost portala biće na visokom nivou imajući u vidu da su na projektu radili profesionalci, i to stručnjaci Odseka za e-pravosuđe Ministarstva pravde i kompanija Effecta Solutions koja je izradila već nekoliko državnih portala, između ostalog i portal Vlade Republike Srbije (sada već zastareli ali u vreme izrade vrlo funkcionalan i bezbedan portal koji do sada nije poklekao stalnim napadima koji se na njega vrše) kao i dosta različitih portala za Ministarstavo finansija, Ministarstvo privrede, Ministarstvo pravde i Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave.

U praksi će to izgledati tako što će informatičar u nekom sudu proći prvo obuku za korišćenje platforme, dobiti celu platformu za portal kao SaaS (sajt kao softversku uslugu), preuzeće pristupne parametre, ulogovati se i sam popuniti sadržaj na sajtu suda i objaviti sajt. Sve poslove održavanja, hostinga, bezbednosti i daljeg razvoja platforme koja će hostovati stotinu sudskih portala obavljaće Ministarstvo pravde, a ne sudovi kao do sada. Ono što ostaje na sudu jeste da blagovremeno i ažurno objavljuje sadržaj na svom sajtu i to potpuno samostalno.

Ovaj koncept će umnogome doprineti i bezbednosti jer je praksa do sada pokazala da se koriste nebezbedni plaginovi, kao i delovi koda koji ostavljaju mnogo prostora za neželjene ulaske na sajt, hostinzi koji su neodgovarajući zbog čega sajtovi budu nedostupni čak i danima. Bezbednost će se ubuduće povećati jer je kupljena posebna hardverska infrastruktura a oprema je instalirana u zaštićenom pravosudnom data centru u Nemanjinoj 9. Takođe, primenjeni su i najviši softverski standardi koji omogućavaju efikasno branjenje od DDOS i drugih napada o čemu ne bih previše govorio 🙂

Ideja je da se, ako se pokaže uspešnim, projekat proširi i na javna tužilaštva i na zavode za izvršenje krivičnih sankcija gde takođe imamo nezadovoljavajuće internet prezentacije.

Mislim da ovaj koncept treba da primene sve organizacije koje imaju veći broj organa, filijala ili drugih organizacionih jedinica jer jedino ovakav koncept pruža kvalitet, uštede i dugoročnu održivost celog sistema.

Mario Maletić

Tekst preuzet sa ličnog sajta uz dozvolu gospodina Maria Maletića